Bronisław Lis

Bronisław Lis (ur. 4 sierpnia 1947 r. w Gdańsku). Młodzieńcze lata spędził w Nowej Wsi Lęborskiej. Dorosłe życie związał z Lęborkiem.

Malarstwem zainteresował się 23 lata temu. Pierwsze portrety i karykatury zwróciły uwagę bliskich znajomych. Za ich namową artysta wziął udział w pierwszym plenerze malarskim w Ścięgnicy w 1987 r.

Artysta fascynuje się światłem w malarstwie impresjonistów. Tworzy w ołówku, przy pomocy którego umiejętnie buduje nastrój oraz oddaje światłocienie. Przy pracy niejednokrotnie posługuje się lupą uwieczniając w ten sposób detale architektury. Bronisław Lis jest rysownikiem nastroju, oddanego za pomocą niezmiernie skromnych środków – czerni i bieli, światła i cienia.  Artysta podjął w swej twórczości  jedną z najtrudniejszych dróg dochodzenia do własnej artystycznej prawdy; perfekcyjne odtwarzanie widzianego obrazu połączone z własnym sposobem na modelunek światła i cienia.

Artysta lubi zwiedzać galerie i muzea, interesuje się historią Pomorza Gdańskiego i Lęborka. Ze szczególną pasją podchodzi do rysunku historycznego; archiwalne zdjęcia, stare pocztówki, niejednokrotnie stanowią wzór dla powstających rysunków. Ta fascynacja poza odświeżaniem starych widoków, jest cenna sama w sobie dla historyków i historyków sztuki, jako rodzaj dokumentacji.

Jest autorem herbu Łęczyc oraz Nowej Wsi Lęborskiej.

Zainteresowały Cię prace tego Artysty? Zapraszamy do kontaktu z Galerią.

Napisz lub zadzwoń do nas!