Oferta
Język/Language

Jacek Lipowczan  - urodził się w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim. Rysować zaczął już w dzieciństwie pod czujnym okiem swojego ojca architekta. Po maturze w katowickim LO podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki u profesora Mieczysława Wejmana w 1976 roku.

W początkach swej artystycznej działalności interesował się bardziej rysunkiem niż malarstwem. Wziął udział w kilku wystawach rysunku na Śląsku. Podczas pracy w zespole Kazimierza Kutza, jako asystent scenografa, zetknął się pracami i projektami scenograficznymi Andrzeja Majewskiego. Bajkowe dzieła tego twórcy mocno wpłynęły na kształtowanie się twórczości i bajkowej wyobraźni malarskiej JaLi.

W 1981 roku JaLi wyemigrował z Polski, pierwotnie do Szwecji następnie do Australii. W Sydney w amerykańskim studio Filmów Rysunkowych „Hanna Barbera” projektował sceny do poszczególnych filmów. Dzięki zleceniom na kopie obrazów starych mistrzów pogłębił wiedzę techniczną i warsztatową. Zamówienia na portrety były nowym wyzwaniem. Stąd powstała fascynacja dawnym malarstwem mistrzów Renesansu oraz takich mistrzów jak Bosch, Bruegel, Holbein. Podczas swych wielu podróży JaLI „podgląda” mistrzów, obserwując bezpośrednio w muzeach obrazy, ich kolorystykę, kompozycję i sposób malowania detali. JaLi wykorzystuje te spostrzeżenia tworząc bardzo indywidualny wyraz swojej wyobraźni, własny „magiczny” styl skojarzeń.

Wybrana przez JaLi technika jest bardzo pracochłonna, wymagająca czasu , cierpliwości i perfekcji. Dlatego cykl malowania jednego obrazu trwa od czterech do sześciu tygodni, to też przeważnie maluje dwa obrazy jednocześnie.

Po przeniesieniu się z dalekiego kontynentu do Europy, a konkretnie do Niemiec J.L pracował jako grafik, Art Direktor i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych. Malarstwo zostało na kilka lat, z prozaicznych względów, „zawieszone na kołku”.

W 2004 roku zdecydował się zająć wyłącznie malarstwem. Postanowił wykorzystać zebrane przez lata doświadczenia, jak sam mówi –  „ładowane przez lata akumulatory”.
Styl malarski Jacka można określić jako realizm – surealistyczno – fantastyczny.

Na przekór dzisiejszej sztuce, w której awangarda goni awangardę, z roku na rok powiększa się grupa artystów malujących w podobnym stylu. JaLi dołącza do nich i zostaje członkiem międzynarodowego stowarzyszenia -Society of Art of Imagination w Londynie, którego patronem honorowym jest znany surrealista austriacki prof. Ernst Fuchs. Od kilku lat jest także członkiem Bundesverband Bildender Künstler Köln e.V oraz Syrlin Kunstverein International e.V Stuttgart.

Od 2004 roku Jacek Lipowczan bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Prezentował swe prace na wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Polsce, Francji, Włoszech, Danii  i USA.

Jacek Lipowczan

Jacek Lipowczan - Hej kolęda kolęda

Jacek Lipowczan - Hej kolęda kolęda
Jacek Lipowczan - Hej kolęda kolęda

Dostępność: Dostępny

Wysyłka w: 14 dni

Cena: 15 000,00 zł
szt.

Jacek Lipowczan - Pod pełną kontrolą

Jacek Lipowczan - Pod pełną kontrolą
Jacek Lipowczan - Pod pełną kontrolą

Dostępność: Dostępny

Wysyłka w: 14 dni

Cena: 14 000,00 zł
szt.

Jacek Lipowczan - Podróż w nieznane

Jacek Lipowczan - Podróż w nieznane
Jacek Lipowczan - Podróż w nieznane

Autor: Jacek Lipowczan

Tytuł: Podróż w nieznane

Wymiary: 55x75 cm 

Technika: Olej na desce

Dodatkowe informacje: Praca oprawiona, 2022

Produkt archiwalny
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl