Oferta
Język/Language

Janusz Szpyt urodził się w Lubaczowie gdzie mieszka i tworzy. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowni profesora Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii w Krakowie w pracowni profesora Włodzimierza Buczka. 

W 1983 roku współtworzył Grupę Trzech zwaną też Tercetem Nadętym, która nawoływała w swoich manifestach prezentowanych w piśmie ,,Bengal” do kreacyjnej prawdy w sztuce, związanej  z jakością formy, koloru i szerzej warsztatu malarskiego, przeciwstawiając się szeroko panującej tandecie artystycznej i medialnej.

Tematyką jego obrazów są sceny rodzajowe, portrety, akty, sceny surrealistyczne, groteskowe, satyryczne oraz malarstwo monumentalne. W jego twórczości wiele miejsca zajmuje projektowanie  i wykonywanie  aranżacji wnętrz sakralnych.  Jego prace nawiązują do tradycji złotego wieku malarstwa europejskiego. Od 2007r. pracował jako wykładowca Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  Prace jego znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.

Janusz Szpyt

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl