

Kategorie
Artysta
Dostępność
Cena
-
od
do
Nowość
Krzysztof Rećko-Rapsa - malarz, grafik. Mieszka i tworzy w Koszalinie. Założyciel grupy artystycznej TWA, która promowała młodych twórców. Aktualnie często współtworzy duet artystyczny z Aleksiejem Bogustovem prof. Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Grodnie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i członek Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART w Gdyni. Jego malarstwo to świat artystycznej fantazji, świat różnorakich skojarzeń. W latach 80' cykl wystaw w galeriach Republiki Federalnej Niemiec tj. w Kolonii, Dusseldorfie, Hilden i w Solin¬gen rozpoczął jego przygodę z kolorem prowadzącą go przez szereg wystaw w kraju i za granicą. Wystawiał m.in. w Ambasadzie RP i w Galerii Polskiego Instytutu Kultury POSK w Londynie, w Galerii Centrum Sztuki Współczesnej “Solvay“ w Krakowie, w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, w Galerii Tizengauza i w Państwowym Muzeum w Grodnie, w Pałacu Republiki w Mińsku na Białorusi, w Galerii ZLP i Galerii Porthos w Warszawie,w Galerii Profile w Gdyni, w Galerii Sztuki Glaza Expo w Gdańsku, w Muzeum w Koszalinie. W Galerii van Golik w Warszawie otworzył sezon artystyczny 2012. We wrześniu 2012r. w prestiżowej Galerii Jang Sun w Seulu miała miejsce jego indywidualna wystawa, gdzie okrzyknięto go „poetą koloru”.
„Wystawa polskiego abstrakcjonisty spowodowała, że stał się on najbardziej znanym współcześnie tworzącym polskim malarzem w Korei Płd. O malarstwie Rapsy napisały najpoważniejsze specjalistyczne magazyny i czasopisma, jak .Misoolsidae, Culture & Business Jurnal CNB+ARTiN i Tygodnik Kulturalny, a informacje i zdjęcia z otwarcia wystawy pojawiły się w The Korea Herald i The Korea Times. The Art. Magazine Misoolsidae zamieścił entuzjastyczne recenzje oceniając, że Rapsa należy do światowej czołówki abstrakcjonistów – „nie pretenduje, on już tam jest”. -cyt. z tekstu Ambasady RP w Seulu z 1 października 2012r.
W 2010r.otrzymał nagrodę Prezydenta Koszalina za sukcesy twórcze w kraju i za granicą. Został wyróżniony Koszalińskim Orłem 2011.Otrzymał nagrodę VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny „Barwy i Faktury” w Gdyni (2011).W 2012r. został uhonorowany nagrodą jubileuszową Prezydenta Koszalina za 25 lat pracy twórczej. W 2012r. w Seulu otrzymał honorowe wyróżnienie -jako jedyny zagraniczny artysta został zaproszony na festiwal sztuki koreańskiej. W 2012r.otrzymał nagrodę Europejskiego Konkursu Malarstwa „Barwy Morza” w postaci indywidualnej wystawy w 2013r. na słynnej fregacie „Dar Pomorza” przyznaną przez Centralne Muzeum Morskie.
Obrazy Krzysztofa Rapsy użyto do realizacji filmu „Sztuka fizyki”, a jego twórczość zaprezentowana została w filmie Leszka Orlewicza „Na szczęście jest sztuka”, zrealizowanego pod patronatem Muzeum Narodowego W Gdańsku. Fotogramy jego obrazów użyto do realizacji popularnej koreańskiej telenoweli ( telewizja KBS).Jego obrazy zdobiły ściany pomieszczeń w których rozgrywały się akcje polskiego fabularnego filmu „Antyterapia”. Jego obrazy wykorzystano w wielu wydawnictwach . Jest autorem okładek wydawnictw literackich. Prace Rapsy znajdują się w zbiorach galeryjnych, muzealnych, prywatnych w kraju i zagranicą (m.in. w Niemieczech, Danii, Szwecji, Francji, USA, Kanadzie, Australii, na Białorusi, w Anglii, Holandii i w Korei Południowej).