Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Artyści
Artykuły
Nowość w galerii!
Nowość w galerii !
Nowość w galerii
Wystawa Malarstwa Benedykta Kroplewskiego
Wystawa Malarstwa Benedykta Kroplewskiego

Miniaturowe budowle zamknięte w malarskim, bajkowym kadrze Żuław.

Takie są obrazy Benedykta Kroplewskiego absolwenta Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP), w pracowniach prof. Adama Harasa , Romualda Pietkiewicza , Witolda Janowskiego. Dyplom obronił w 1980 roku.
Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją, plakatem.

Benedykt Kroplewski w swojej twórczości skupia się na architekturze Żuław Królewskich. Urodził się w Malborku. Tam też się wychował i z tym miastem związał swoje późniejsze lata. Zapisane w młodzieńczym sercu krajobrazy przekłada na płótno. Charakterystyczne dla tego regionu budownictwo, podcieniowe domy, wiatraki, czerwone cegły Zamku Malborskiego, holenderska i pruska architektura, klimat tamtej ziemi, który zakorzenił się w nim głęboko.

Na obrazach artysty częstokroć można spotkać także bramy, którymi otwiera się na inny świat. Na wolność oraz inne kultury. Inspiracją pozostają również cerkwie, synagogi oraz kościoły.
Benedykt Kroplewski buduje wyjątkowy i niepowtarzalny klimat każdej pracy ubierając ją w charakterystyczną dla siebie stylistykę , bogatą w symbole, gdzie mocno daje się zaznaczyć zbliżony estetyką do renesansowej architektury inny świat. Przedstawia, jak mówi, świat tamtej rzeczywistości, którą jeszcze dziś gdzieniegdzie można spotkać.

Wyrazistość barw oraz dbałość o detal stanowią mocną stronę obrazów artysty, który, jak sam powiada, przez lata dopracował się własnego stylu. Stosuje XVII wieczną technikę. Podkłady, tak jak dawniej, tworzy temperą. Maluje tradycyjnymi farbami olejnymi, które w wyniku polimeryzacji farby, powodują, że obraz staje się kontrastowy oraz wyraźny.

Artysta przepuszcza przez filtr swojej wyobraźni tamtejszy świat, tworząc historię, do której odbiorca chce wejść, by dopowiedzieć jej ciąg dalszy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl